پشتیبانی و دانلود

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

s f

اطلاعات تماس
ایران - چهارمحال و بختیاری
شهرکرد - خیابان اول
[email protected]
038312345678
ما را دنبال کنید
انتخاب بستر مناسب انتشار محتوای ویدیویی

انتخاب بستر مناسب انتشار محتوای ویدیویی

محتوای ویدیویی از جذابترین انواع تولید محتوا محسوب می‌شود. از جمله سوالاتی که در زمینه بهینه سازی سایت و سئو آن مطرح می‌باشد این است که بارگذاری ویدیو روی سایت بهتر است یا آپارات؟ بر اساس آمار منتشر شده، بیش از 60 درصد کاربران ترجیح می‌دهند ویدیو یک مطلبی را مشاهده کنند تا زمان مشخصی را برای مطالعه آن صرف نمایند.

چراکه یک ویدیو خیلی راحتتر و سریعتر می‌تواند نکته اصلی مقاله را به مخاطب بفهماند. وجود ویدیو در سایت باعث افزایش زمان حضور کاربر در صفحه و جلوگیری از خروجشان می‌شود. همانطور که میدانید هرچه نرخ خروج کاربر پایینتر باشد، بر سئو سایت تاثیر مثبت‌تری خواهد گذاشت.

بسیاری از کسب و کارها از محتوای ویدیویی برای سایت خود استفاده می‌کنند. اما با سوالی که در ابتدای مطلب به آن اشاره شد، مواجه می‌شوند. آیا ویدیو را در سایت خود بگذاریم یا آپارات؟ در ادامه به معرفی معیار هایی می‌پردازیم که به شما در تصمیم گیری بستر انتشار تولید محتوا، کمک می‌کند.

5 فاکتور تاثیرگذار بر تصمیم گیری بستر انتشار محتوای ویدیویی

انتخاب بستر مناسب انتشار ویدیو، باعث افزایش دیده شدن آن می‌شود. البته سایت با سایت فرق می‌کند و نمی‌توان برای همه آن ها به یک پاسخ قطعی و مشابه رسید. 5 فکتور اصلی در انتخاب بستر انتشار ویدیویی شامل موارد زیر است:

  1. هدف از تولید ویدیو
  2. توجه به پهنای باند مصرفی
  3. شانس حضور در نتایج جستجو
  4. رضایت کاربر از محتوا
  5. توجه به صفحه لندینگ

هدف شما از ساخت و انتشار محتوای ویدیویی

اولین و مهمترین عامل در تصمیم گیری این است که برای خود مشخص کنیم چه هدفی از تولید و انتشار محتوای ویدیویی داریم. با این دید ویدیوها را میتوان به دو دسته تقسیم کرد:

  • ویدیوهایی که دوست داریم هرچه بیشتر دیده شوند.
  • ویدیوهایی که کاربران به دنبال آن می‌گردند.

برای انتخاب بستر مناسب انتشار محتوای ویدیویی ، ابتدا باید هدف خود را از نوشتن مقاله و انتشار آن تعیین نمایید. بهتر است ویدیوهایی که از جنس تبلیغ و معرفی یک دوره یا خدمات می‌باشند را در آپارات بارگذاری کرد. با توجه به سیستم‌ داخلی پیشنهادات و مخاطبان وفادار آپارت، این ویدیوها شانس زیادی برای بیشتر دیده شدن دارند.

برای ویدیوهایی که کاربران به دنبال آن می‌باشند، هم آپارات و هم سایت گزینه‌های مناسبی است. البته برای انتخاب بستر مناسب انتشار این جنس ویدیوها باید فاکتورهای دیگر را نیز در نظر داشت.

پهنای باند مصرفی؛ هزینه تماشای ویدیو

هنگامی که ویدیویی را در سایت خود بارگذاری می‌کنیم، کاربران از پهنای باند و منابع سرور سایتمان برای مشاهده ویدیو استفاده می‌کنند. به عنوان مثال یک ویدیو 100 مگابایتی که 1000 نفر آن را تماشا کرده‌اند، 100 گیگابایت از پهنای باند مصرف شده است. این موضوع برای سایت ها و کسب و کارهای تازه تاسیس که سرمایه لازم برای تامین هاست قوی‌تر را ندارند و یا به طور کلی پهنای باندشان محدود است، اصلا مناسب نیست.

اما انتشار محتوای ویدیویی در بستر آپارات از پهنای باند هاست ما مصرف نمیکند. بلکه کاربران از پنهای باند این پلتفرم برای تماشای ویدیو استفاده می‌نمایند. درنتیجه توصیه می‌شود از بستر آپارات برای محتوای ویدیویی استفاده کنیم تا از هزینه‌های جانبی در شروع یک کسب و کار صرفه‌جویی شود.

شانس حضور در صفحه اول گوگل

از جمله مهم‌ترین دلایل سرمایه‌گذاری کسب و کارها در ساخت ویدیو، کسب جایگاه بهتر در نتایج جستجو گوگل است. در اکثر صفحه نتایج جستجو کاربر بخشی به نام «ویدیو» وجود دارد. معمولا در این بخش پیشنهاداتی از پلتفرم های اشتراک‌گذاری ویدیو نظیر یوتیوب و آپارات دریافت می‌شود.

در جستجوهای داخلی، بستر آپارت رتبه‌ی بهتری نسبت به سایر پلتفرم ها دارد. به همین جهت است که هنگامی که شما ویدیوی آموزشی مطلبی را در نتایج جستو بخواهید مشاهده کنید، آپارات در صدر این نتایج وجود دارند. بنابراین در صورتی که به دنبال کسب رتبه سریع در نتایج هستید، استفاده از آپارات درست‌ترین انتخاب است.

رضایت کاربران

همانطور که اشاره شد، وجود محتوای ویدیویی در صفحه سایت باعث افزایش زمان حضور کاربر در صفحه می‌شود. اما آیا برای گوگل تفاوتی می‌کند که بستر ویدیو در سایت خودمان باشد یا آپارات؟ خیر؛ برای گوگل فرقی نمی‌کند که ویدیوتان را کجا بارگذاری کنید.

مسئله مهمی که در این باره وجود دارد این است که کاربر بتواند به راحتی محتوای ویدیویی صفحه را مشاهده کند. ربات های گوگل نیز به سادگی متوجه حضور ویدیو در سایت خواهند شد. در نتیجه اگر هدف شما از تولید این نوع محتوا، جلب رضایت کاربر و ارائه محتوای با کیفیت است، بستر انتشار ویدیو موضوع مهمی نیست.

توجه به صفحه لندینگ؛ چه استراتژی دارید؟

آخرین فاکتور مهم در تصمیم گیری ما در تولید این نوع محتوا، استراتژی‌مان پس از تماشای ویدیو توسط کاربر است. به بیان دیگر، کاربر قرار است با مشاهده اویدیو به چه هدفی برسد و یا اقدام به چه چیزی کند؟ این موضوع کاملا بر تصمیم‌گیری نهایی ما تاثیر گذار خواهد بود. چراکه بارگزاری محتوای ویدیویی در آپارات (یا هر پلتفرم پخش ویدیویی دیگر) می‌تواند موجب شود کاربر پس از مشاهده آن هیچ‌وقت وارد صفحه هدف یا لندینگ در سایتمان نشود.

درنتیجه اگر برنامه‌ای پس از مشاهده ویدیو برای کاربران در نظر دارید و نمیخواهید هیچ عاملی باعث ایجاد خلل در آن گردد، بهتر است ویدیو را در سایت خود بارگذاری نماییم. این تصمیم هنگامی از اهمیت زیادی برخوردار میشود که ویدیوی ارائه شده توسط کاربران جستجو شده و نیاز واقعی آنهاست.

برای سایت های تازه تاسیس، حضور در آپارات به معنی کسب جایگاه سریع‌تر در نتایج جستجو است. اما برای سایت‌های قدیمی و معتبر که مشکلی برای کسب جایگاه در گوگل ندارند آپارات می‌تواند به یک رقیب سرسخت تبدیل شود.

ارسال نظر