پشتیبانی و دانلود

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

s f

اطلاعات تماس
ایران - چهارمحال و بختیاری
شهرکرد - خیابان اول
youremail@yourdomain.com
038312345678
ما را دنبال کنید
لینک sitewide

لینک sitewide

استفاده از روش لینک سازی و بک لینک برای سئو سایت خیلی مهم است و تاثیر زیادی بر رتبه سایت می‎‌گذارد؛ اما با این حال از حساسیت و  ظرافت زیادی برخوردار اند و توسط الگوریتم پنگوئن به دقت بررسی می‌شوند به طوری که کوچکترین اشتباه در آن موجب جریمه یا پنالتی شدن سایت می‌شود. لینک‌ها بر اساس کاربردی یا اسپم بودنشان در یکی از دو دسته کلاه سیاه یا کلاه سفید قرار می‌گیرند. اما اینکه لینک sitewide چیست و در کدام دسته قرار می‌گیرد در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

لینک Sitewide چیست؟

حتما تا حالا وارد سایت‌هایی شده‌اید که حاوی تبلیغات یا لینک‌های فراوان در قسمت‌های مختلف صفحه هستند، به این گونه لینک‌ها، sitewide یا «در کنار سایت» گفته می‌شود. درواقع سایت وایدها، لینک‌هایی‌اند که در همه یا اکثر صفحات سایت تکرار می‌شود.

این لینک‌ها معمولا به منظور دریافت بک لینک برای سایت‌های دیگر قرار داده می‌شود. از آنجایی که تعداد زیاد لینک‌های sitewide در صفحه سایت موجب مزاحمت برای کاربر شده و هدف اصلی این لینک‌ها صرفا برای کاربر نیست، گوگل نیز این مسئله را تشخیص داده و از همین رو به آن به چشم اسپم نگاه می‌کند.

تاثیر بک لینک sitewide بر سئو

همانطور که اشاره شد، هدف اصلی الگوریتم پنگوئن مبارزه با روش‌ها غیرطبیعی و اسپم است. گوگل در هر سری این الگوریتم را آپدیت می‌کند تا روش‌های سئو کلاه سیاهی که توسط برخی وب مستران خلق و استفاده می‌شود، مسدود گردد و نتایج جستجو تطابق بیشتری با آنچه که کاربر سرچ کرده است، داشته باشند.

در این بروزرسانی همواره انواع مختلفی از بک لینک‌ها مورد هدف برای جریمه قرار می‌گیرند و سایت‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کردند ناگهان در صفحات نتایج و رتبه خود دچار سقوط می‌شوند. در حال حاضر لینک sitewide جزء لینک‌های جریمه شونده توسط الگوریتم پنگوئن است. بر اساس صحبت گوگل، هر لینکی که طبیعی نباشد باید از سایتتان حذف کرد. علاوه بر طبیعی بودن و کیفیت بک لینک‌ها، تناسب موضوع آن‌ها با موضوع سایت نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

از این سخن می‌توان نتیجه گرفت، سایت وایدها ذاتاً لینک‌های بدی نیستند. بکارگیری این لینک‌ها باید تحت یکسری قوانین و شرایط صورت گیرد تا از نظر گوگل استفاده از آن‌ها قابل قبول واقع شود. اگر یک بک‌لینک مرتبط با موضوع سایت خود را به طور طبیعی در مکانی از سایت قرار دهید که در تمام صفحات تکرار شود، جریمه نخواهید شد. اما اگر لینک‌های متعدد و مختلفی را بدون هیچگونه حساب و کتابی در تمام صفحات سایت قرار دهید، باید منتظر عواقب و جریمه‌های گوگل باشید.

روش‌های مناسب دریافت لینک sitewide

روش‌های مناسب زیادی برای دریافت لینک sitewide وجود دارد که در ادامه به توضیح برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

بک لینک به شرکت طراح سایت در فوتر

از جمله لینک‌هایی که در فوتر سایت‌ها وجود دارد، لینک شرکت طراحی کننده سایت است. شرکت‌های طراح به منظور اینکه از جریمه sitewide مصون گردند، تلاش می‌کنند در متن محتوای سایت بک لینک دریافت کنند. یا اگر سایتی که طراحی کرده‌اند مرتبط با حوزه کاریشان باشد می‌توانند از قانون ارتباط موضوعی استفاده کرده و لینک سایتشان را در فوتر قرار دهند؛ در این مورد از اسم برندتان به عنوان انکرتکست استفاده کنید.

بک لینک به سایت‌های مفید و مرتبط در فهرست کنار وبلاگ‌ها

این بک لینک‌ها می‌توانند برای کاربران بسیار مفید باشند و اگر به یک دامنه معتبر و مرتبط با موضوع سایت، لینک داده شود احتمال اسپم شناخته شدن آن توسط گوگل بسیار پایین می‌آید. در غیر این صورت، گوگل به سایت شک خواهد کرد و ممکن است سایت را جریمه کند. همانند مورد قبلی، بهتر است از اسم برند استفاده کنید تا گوگل و کاربران متوجه شوند که این فهرست برای معرفی برندهای معتبر در حوزه کاری مشابه همین سایت است. توجه فرماید که تبادل لینک را با این مورد اشتباه نگیرید. تبادل لینک با این سایت‌ها اسپم محسوب می‌شود و جریمه گوگل را در پی خواهد داشت.

جلوگیری از جریمه گوگل هنگام استفاده از لینک‌های Sitewide

همانطور که در مورد قبلی نیز تاکید کردیم، رعایت دو اصل می‌تواند مانع از جریمه شدن سایتتان به دلیل استفاده از sitewide گردد که عبارت‌اند از:

  • استفاده از نام برند در انکرتکست
  • قرار دادن بک لینک با سایت‌های مرتبط

با رعایت این دو نکته می‌توانید به راحتی در بخش‌هایی از سایت که برای sitewide طراحی شده و در تمام صفحات یک سایت تکرار می‌شوند بک لینک‌هایی قرار دهید. قابل ذکر است برخی لینک‌ها ماهیتشان به گونه‌ای است که باید در همه صفحات سایت تکرار شون؛ این لینک‌ها از نظر گوگل طبیعی بوده و مشمول جریمه sitewide نمی‌شوند. مانند لینک‌های زیر:

  • «حق کپی رایت محفوظ است»
  • «سیاست حفظ حریم خصوصی»
  • وب‌سایت‌های دیگری که همگی متعلق به شما هستند (به شرط اینکه از نظر موضوعی مرتبط باشند)

ارسال نظر