تولید محتوا جامع و مناسب، امروزه به یکی از روش های اساسی در بازاریابی محسوب می‌شود. این محتوا می‌تواند هر چیزی باشد؛ از طراحی، نوشته، ویدیو، تصویر گرفته تا پادکست ها. درواقع محتوا به هر چیزی که برای انسان قابل درک بوده و در بستر کانال های دیجیتال یا غیر دیجیتال قابل انتشار است، گفته می‌شود.

حال به فرایند ساخت و تولید این «هرچیز»، تولید محتوا گفته می‌شود. به بیان دیگر، خلق هرچیزی که برای انسان قابل درک باشد. اما در این فرایند، هدف اصلی صرفاً تولید و خلق مطلب یا هر نوع عنوان دیگری نیست بلکه کاملاً باید به طور اصولی و برنامه ریزی شده صورت گیرد تا بتواند بر روی مخاطب تاثیر بگذارد.

درواقع محتوایی تاثیرگذار و ارزشمند است که بتواند حداقل یکی از موارد زیر را اجرا کند:

 • پاسخ سوالات کاربر را بدهد.
 • دغدغه هایش را درباره موضوعی خاص برطرف کند.
 • براساس نیاز مخاطب نوشته شود.
 • جنبه سرگرمی داشته باشد.
 • در مسیر یادگیری کمکش کند.

تولید محتوایی که در Content Marketing صورت می‌گیرد جزئی از دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود. هدف از چنین محتواهایی، فروش بیشتر، برطرف کردن نیاز کاربر، برندینگ و یا انجام تبلیغات است. برای آنکه بتوان در این مسیر به موفقیت و دستاوردهای لازم دست پیدا کرد، باید باتوجه به هدف خود، برنامه ریزی مناسبی پیاده سازی کرد.

اهمیت تولید محتوا در بازاریابی

نحوه بازاریابی و تبلیغات از گذشته تا به امروز بسیار تغییر کرده است. در گذشته، کسب و کارها بوسیله پشتوانه مالی نسبتاً خوب و قوی می‌توانستند سریع رشد کرده و اسم‌شان را سر زبان ها بیندازند. اما در حال حاضر بخاطر پیشرفت اینترنت، تکنولوژی و ارتباطات، این شرایط بسیار تغییر کرده است. درواقع دیگر تنها پول، عامل پیشرفت و رشد نیست؛ بلکه با یک استراتژی مناسب و با استفاده از بازاریابی محتوا، می‌توان به موفقیت های بسیاری دست پیدا کرد.

بر همین اساس، امروزه بحث بازاریابی محتوایی و دیجیتال مارکتینگ یکی از موضوع های بسیار داغ تبدیل شده است. فرایند تولید محتوا یک فرایند کاملاً تخصصی است و براساس اصول خاصی صورت می‌گیرد. کارشناس تولید محتوا باتوجه به اهداف و اولویت های مختلفی، استراتژی ها و اقدامات لازم را پیاده سازی می‌کنند.

براساس تحقیقات روانشناسی، ارتباطی و اجتماعی که در این باره صورت گرفته، محققان متوجه شده‌اند که تولید محتوا باعث ایجاد نوعی اعتماد میان کاربر (مشتری، خواننده یا خریدار) با صاحب برند و کسب و کار می‌گردد‌؛ به بیان دیگر اعتماد می‌سازد.

این محتوا باید متناسب با کسب و کار موردنظر و با توجه به نیاز مخاطبان آن برنامه ریزی و ساخته شود. محتوا باید به گونه‌ای باشد که بتواند بین مخاطب و کسب و کار موردنظر، رابطه‌ای ایجاد نماید. این پروسه باید منظم و با برنامه ریزی مناسبی انجام گیرد. از این طریق می‌توان مخاطب وادار که تا دوباره و دوباره به بستر دیجیتالی موردنظر سر بزند.

در نتیجه اینکار می‌توان به شهرت برند خود و یا کسب و کار موردنظر کمک شایانی کرد و به نوعی برندسازی نمود. درواقع وقتی بتوانیم برنامه‌ای منظم برای تولید محتوای هدف‌دار داشته باشیم، به کاربر کمک می‌کنیم که ما را بیشتر بشناسد. هربار که او روی مقاله‌ یا ویدئویی از ما کلیک می‌کند، نام ما بیشتر در خاطره او حک می‌شود. در نتیجه هنگامی که شخصی دنبال چیزی است که در حوزه‌ی تخصصی محتواهای کسب و کار موردنظر است، سریعاً اسم برند آن مجموعه در ذهنش نقش می‌بندد.

همچنین تولید محتوای ارزشمند، تاثیر بسزایی در سئو و رتبه سایت در نتیاج جستجو می‌گذارد. یکی از مهمترین عوامل موجود در سئو، محتواسازی است چراکه ارتباط نسبتاً مستقیمی با تجربه کاربری دارد. اگر کسب و کاری دنبال بهبود رتبه وبسایت یا به طور کلی سئوی سایت خود است، باید برنامه‌ی تولید و بازاریابی محتوایی را در دستور کارش قرار دهد. بدون به کار بردن کلمات کلیدی مناسب در محتوای وبسایت ها و به بیان دیگر عدم انجام تولید محتوا سئو شده، نمی‌توان جایگاهی در نتایج جستجوی گوگل کسب کرد.

انواع محتوا

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، محتوا براساس نوع بستری که در آن تولید و منتشر می‌شود، انواع مختلفی دارد. انتخاب نوع و سفارش تولید محتوا به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله میتوان به پرسونای موردنظر، خلاقیت کارشناس تولید محتوا، نوع محصول و خدمات اشاره کرد.

برای این منظور ابتدا باید با مطالعه و صرف زمان، مخاطب خود را پیدا کرد و متوجه شد چه نوع محتوایی برای او جذاب بوده و برای مطالعه آن زمان می‌گذارد. در این صورت متوجه خواهید شد که چه نوع خدمات تولید محتوا برای کسب و کار شما مناسب تر بوده و تاثیر بیشتری بر روی مخاطبان خواهد گذاشت. از محبوب‌ترین انواع محتوا عبارتند از:

 • وبلاگ

شناخته شده‌ترین نوع محتوا، وبلاگ متنی است. این نوع محتوا برای این منظور نوشته می‌شود که مخاطبان را از آنچه در کسب و کارتان می‌گذرد، آگاه کنند. مطالب وبلاگ اگر با کیفیت و اصولی نوشته شده باشند، می‌تواند باعث جذب مخاطب شده و کاربران بیشتری به سایت شود.

محتواهای بلاگی به دو دسته‌ی کوتاه و بلند تقسیم می‌شوند. مطالب طولانی یا long-form، محتواهایی هستند که معمولاً جهت نوشتن آموزش‌های گام به گام (راهنما) یا نقد و بررسی محصولات و خدمات بکار گرفته می‌شوند. این نوع محتواها تاثیر زیادی بر بهبود سئو سایت داشته و سئوکارها اهمیت ویژه‌ای نسبت به محتوای long-form برخوردار هستند.

نقطه مقابل محتواهای طولانی، محتوای کوتاه یا short-form است. این نوع محتوا متنی از لحاظ سئویی عملکرد کمتری نسبت به دسته اول دارند. با این حال نباید نسبت به نوشتن‌شان بی توجهی کرد. معمولاً موضوعات خیلی خاص یا niche را در نوع محتوای کوتاه قرار می‌دهند. بنابراین نباید روی این نوع محتوا برای سئوی سایت یا گرفتن بک لینک حساب ویژه‌ای باز کرد.

 • تولید محتوا محصول

این نوع محتوا مناسب برای سایت های فروشگاهی یا شرکتی است که خدمات و محصولی را در سایت خود عرضه می‌کنند. تولید محتوا محصول همانطور که از نامش پیداست جهت معرفی ویژگی ها و خصوصیات محصول خاصی است. حجم محتوای این نوع مطالب، کم بوده و تنها در حدی است که بتواند اطلاعات مختصر و در عین حال بسیار مفیدی در اختیار کاربر قرار دهد.

 • ویدئو

ویدیو یکی از بهترین انواع محتوا جهت بازاریابی است. این نوع محتواسازی از اینستاگرام گرفته تا لینکدین و توئیتر نقش بسیار پر رنگی دارد. ویدئو اگر به درستی ساخته و ارائه شود، بهترین راه برای افزایش آگاهی از برند، برندسازی، تبدیل بازدیدکننده و بیننده به مشتری و درگیر کردن مخاطب است.

وبسایت Hubspot در تازه‌ترین بررسی هایش به این نتیجه رسیده که قرار دادن ویدئو در صفحه فرود (Landing Page) تا 80 درصد نرخ تبدیل را افزایش می‌دهد.

 • پادکست

امروزه پادکست ها از طرفداران بسیاری برخودار هستند؛ بر همین اساس بسیاری از کسب و کارها از این نوع شیوه جهت بازاریابی استفاده می‌کنند. پادکست ها را بیشتر کسانی گوش می‌دهند که وقت خواندن ندارند یا دوست دارند همیشه و در هر حالی اطلاعاتی به مغزشان مخابره کنند.

با تولید پادکست جذاب و مورد پسند جامعه مخاطب یا پرسونا، مطمئن باشید که تمامی حرف هایتان بهتر و تاصیرگذارتر شنیده می‌شود.  وبسایتactivecampaign  در مقاله‌ای که درباره تاثیر پادکست‌ها نوشته، عنوان کرده که شنوندگان پادکست به بیش از 80% محتوای آن گوش می‌دهند.

این موضوع بیانگر فرصتی عالی برای تحت تاثیر قرار دادن جامعه هدف است. شما مخاطب علاقمندی دارید که حاضر است زمان زیادی را به محتوای صوتی شما اختصاص دهد. به خاطر همین دلیل نیز میباشد که خیلی از کسب و کارها برای معرفی برندشان یا افزایش آگاهی سراغ اسپانسری برنامه های پادکست می‌روند.

کارشناسان تولید محتوای متنی برای سایت

کارشناسان تولید محتوا، باتوجه به نوع بستری که در آن فعالیت می‌کنند به گروه های مختلفی تقسیم می‌شوند که از جمله آنها کارشناسان تولید محتوای متنی برای سایت است. این گروه از کارشناسان باتوجه به حوزۀ فعالیت سایت موردنظر، مطالب و مقالاتی را در بستر آن منتشر می‌کنند. درست همانند همین مطلبی که درحال خواندن آن هستید.

افرادی که در این بخش فعالیت دارند دارای تخصص یا مهارت های ویژه‌ای هستند که از جمله آنها میتوان به نویسندگی، کپی‌رایتینگ، طراحی (البته نه در حد یک گرافیست)، اصول بازاریابی دیجیتال و سئو اشاره کرد. علاوه بر تمامی این مهارت ها، یک کارشناس تولید محتوای متخصص باید نسبت به موضوعی که قصد نوشتار آنرا دارد، تسلط کامل داشته باشد.

البته فعالیت در این حوزه غیر ممکن نیست؛ چراکه روزانه هزاران محتوا در هر موضوع منتشر می‌شود و در این بین خیلی ها با کمک محتواهای قبلی‌، محتواهای بهتر و با کیفیت‌تری منتشر می‌نمایند. وجود محتوای با ارزش در سایت هم برای کاربر و هم برای گوگل از اهمیت بسیار زیادی برخودار است. به همین خاطر نیز است که الگوریتم های مختلفی توسط گوگل پدید آمده‌اند تا محتواهایی که توسط افراد متخصص، معتبر و قابل اعتماد تولید شده‌اند رتبه بهتری در نتایج جستجو بگیرند.

کارشناسان تولید محتوای متنی تیم ماهان مارکتینگ با داشتن چندین سال سابقه درخشان و تخصصی در حوزه تولید انواع محتوا متنی و تولید محتوا سئو شده در موضوعات مختلف، توانسته‌اند تاثیر چشمگیری در نرخ ورود کاربران و همچنین سئو سایت موردنظر داشته باشند. کارشناسان ما با داشتن تجربه و تخصص لازمه در این حوزه به شما این اطمینان را می‌دهند که مطالبی مرتبط، مفید و بسیار ارزشمند در بستر سایت شما قرار خواهد گرفت.

تولید محتوا سئو شده

امروزه اهمیت سئو و بازاریابی دیجیتال بر هیچ کسب و کاری پوشیده نیست. با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه اینترنت و فناوری اطلاعات صورت گرفته، افراد به خوبی می‌دانند برای کسب موفقیت بیشتر باید بتوانند استراتژی های مناسبی نیز در عرصه وب داشته باشند.

سایت شما یا همان ویترین شما هر چقدر که طراحی خوب و جذابی هم داشته باشد ، تا زمانیکه از محتوای مناسب برخوردار نباشد مورد توجه موتورهای جستجو و کاربران قرار نخواهد گرفت. دیگر روش های سنتی و لینک سازی انبوه جوابگو نیست. سئو و بهینه سازی سایت از جمله اساسی‌ترین استراتژی ها در موفقیت کسب و کار یک وب‌سایت است.

سئو و بهینه سازی سایت یک پروسه نسبتاً طولانی است که عوامل مختلفی بر روی آن تاثیر گذار می‌باشد. از جمله مهمترین آنها، محتوا سازی است. سئو ارتباط تنگاتنگی با بازاریابی محتوایی دارد. برای آنکه بتوان در سئو به موفقیت لازم رسید، باید به فرایند تولید محتوا بسیار توجه کرد.

هدف از تولید محتوا متنی برای سایت ها این است که بگونه‌ای نیاز و پرسش کاربران هدف برطرف شود و بتوان آنها را به مشتری و مخاطبان دائمی سایت خود تبدیل نمود. البته تنها نوشتن و انتشار محتوا برای پیشرفت و کسب رتبه در نتایج گوگل کافی نیست. تولید محتوا سئو شده، محتوایی است که هم از ارزش معنایی و مفهومی بالایی برخودرا است و هم اینکه متناسب با اصول و الگوریتم های گوگل، منتشر شده است.

شما میتوانید تولید محتوا خود را به ماهان مارکتینگ بسپارید تا مخاطبان بیشتری را جذب وب سایت خود کنید و از حضور خود در رده های اول نتایج موتورهای جستجو لذت ببرید. ما برای وب سایت شما محتوای جذاب و کاربرپسندی تولید کنیم تا شانس دیده شدن شما توسط موتورهای جستجو و به دنبال آن کاربران بالاتر رفته و بازدیدکنندگان وفادار و متعهدی برای سایت خود پیدا کنید.

چگونگی محتواسازی برای سئو سایت

نخستین قدم برای تولید محتوا متنی سئو شده، انتخاب موضوع است. برای تعیین و انتخاب موضوع محتوا، کافیست سراغ نیازها و سوالات پرسونای مخاطب هدف رفت. مخاطب هدف افرادی هستند که قصد داریم آنها را به مشتری بلقوه و یا کابر دائمی سایت تبدیل کنیم.

هر موضوع و محتوایی دارای یکسری کلمات کلیدی است که سایت موردنظر بر اساس موفقیت در هرکدام از آنها رتبه بندی می‌شود. برای این منظور باید بواسطه ابزارهای های کیورد ریسرچ، تمام نکات و ویژگی های کلمات کلیدی مربوط به موضوع انتخابی را پیدا نمود. همچنین باید رد این مسیر به خوشه بندی محتوایی نیز اهمیت داد.

پس از اطلاع درباره کلمات کلیدی مناسب برای موضوع انتخابی، حال باید مطلبی جامع، کامل و مفید درباره موضوع نوشت. نوشتن محتوای جامع (Comprehensive Content) صبر و حوصله‌ی زیادی می‌خواهد و ساعت ها از شما وقت می‌گیرد اما وقتی نتیجه‌اش را در صفحه اول گوگل ببینید، خستگی‌تان در می‌رود.

کیفیت و کمیت در تولید محتوا سئو شده از اهمیت بسیار زیادی برخودار است. حجم محتوا باید تا حدی باشد که گوگل متوجه شود این مطلب کامل بوده و کاربر می‌تواند روی خواندنش حساب باز کند. کیفیت محتوا از نظر رعایت اصول سئویی، نگارشی و لغوی مشخص می‌شود. درواقع محتوای موردنظر باید به گونه‌ای باشد که بتواند به تمام سوال ها و پاسخ های کاربران در موضوع انتخابی را پاسخ دهد.

در آخر باید از طریق لینک سازی، دادن رپرتاژ آگهی و اشترا ‌گذاری در شبک ‌های اجتماعی، سرعت نمایش و بازدید محتوای منتشر شده را بالا برد.

مراحل خدمات تولید محتوا توسط ماهان مارکتینگ

ارائه محتوای خوب و مفید نیازمند به برنامه ریزی دقیق، مطالعه و وقت گذاشتن برای آن است. خدمات تولید محتوا تیم ماهان مارکتینگ، شامل اعمال استراتژی دقیق و تخصصی برای کسب و کار موردنظر است تا بواسطه آن بتوان مخاطبان بسیاری را جذب به جامعه آماری هدف افزود.

هیچ کاری بدون نقشه و هدف مشخص شده به انجام نمی رسد. بنابراین برای محتواسازی نیز داشتن برنامه ریزی دقیق و مناسب جهت رسیدن به موفقیت و جلوگیری از منحرف شدن از هدف، شرط اساسی است. مراحل خدمات تولید محتوا خوب و با کیفیت که توسط تیم ماهان مارکتینگ ارائه میشود شامل موارد زیر است:

 • آشنایی کامل از کسب و کار

برای آنکه بتوان یک محتوای مناسب یرای کسب و کار موردنظر ساخته و منتشر کرد، ابتدا باید اطلاعات کافی در زمینه فعالیتی آن مجموعه بدست آورد. از این طریق میتوان متوجه شد که چه مطالب و موضوعاتی برای کاربران هدف این کسب و کار مفید و ضروری بوده و چه مطالبی مناسب نمی‌باشد. همچنین آشنایی با کسب و کار اینترنتی باعث میشود که با ماهیت اصلی این کار آشنا شده و بایدها و نبایدهای آنرا رعایت نمود.

 • برنامه ریزی دقیق

پس از به دست آوردن اطلاعات کافی دومین مرحله از خدمات تولید محتوا داشتن برنامه ریزی دقیق و مناسب است. در این برنامه جزئیات روش محتواسازی، اینکه چه مواردی در تولید این مسیر می‌بایستی رعایت شود و همچنین تعیین زمان منتشر شدن محتوا، چگونگی منتشر شدن آن و … مشخص می‌شود. با داشتن یک برنامه دقیق و منظم کارها به سرعت پیش خواهد رفت.

 • تقویم تولید محتوا

بواسطه تقویم تولید محتوایی، مدت زمان محتواسازی و زمان انتشار آن مشخص می‌گردد؛ به طوری که کسب و کار یک هدف معین تعیین میشود. در این تقویم مواردی از جمله: نوع تولید محتوا، هدف، خدمات موردنظر، زمان بندی، عناوین انتخاب شده موضوع و … را می توان اضافه کرد. در نتیجه بر اساس آنها میتوان به صورت دقیق برنامه ریزی کرد تا هدف ما از تولید محتوا محقق گردد.

5/5 - (1 امتیاز)