پشتیبانی و دانلود

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

s f

اطلاعات تماس
ایران - چهارمحال و بختیاری
شهرکرد - خیابان اول
youremail@yourdomain.com
038312345678
ما را دنبال کنید
لینک‌های Follow و NoFollow

لینک‌های Follow و NoFollow

از جمله فاکتورهای مهم برای سئو و بهینه سازی سایت استفاده از لینک سازی خارجی است. با توجه به اینکه فرایند لینک سازی و دریافت بک لینک برای گوگل بسیار مهم و حساس است، شما موظف هستید که انواع آن‌ها را شناخته و با بکارگیری درست آن‌ها در لینک بیلدینگ رتبه سایتتان را بهبود ببخشید. لینک نوفالو (rel=nofollow) و لینک فالو (rel=follow) از مهم‌ترین لینک‌های سئو می‌باشند که اهمیت دانستن درک دقیق آن‌ها از نظر گوگل بسیار مهم است. 

لینک فالو (Follow)

هنگامی که به رتبه‌ها برتر الکسا بررسی می‌کنیم،می‌بینیم که 100 سایت اول چیزی بیش از 2000 بک لینک یا همان لینک فالو دریافت کرده‌اند. درواقع لینک فالو، لینک معمولی است که بدون ویژگی خاصی در سایت قرار داده می‌شود. به بیان دیگر هر لینکی که نوفالو نباشد لینک فالو است.

هنگامی یک وب‌سایت به طور استاندارد به شما لینک می‌دهد، این لینک همان لینک فالو است که در رتبه سایتتان نیز تاثیر می‌گذارد. زمانی که در وبسایت خود لینک فالویی را ایجاد می‌کنید، برای گوگل مشخص می‌کنید که از نظر شما این لینک محتوایی ارزشمند و قابل اعتماد دارد. این گونه لینک‌ها به صورت از پیش تعیین شده فالو هستند به همین جهت برای ساخت آن نیازی نیست کار خاصی انجام دهید.

لینک نوفالو (NoFollow)

لینک‌های نوفالو، لینک‌هایی با تگ rel=nofollow می‌باشند. زمانی که شما از این نوع لینک استفاده می‌کنید در واقع به موتورهای جستجو می‌گویید که نیازی نیست این لینک را برای رتبه دهی در نظر بگیری. با توجه به اینکه لینک‌های نوفالو از الگوریتم رتبه دهی صفحه گذر نمی‌کنند پس تاثیری هم بر رتبه و سئو سایت نمی‌گذارند. این دسته از لینک‌ها با توجه به محتواهایشان دارای انواع مختلفی هستند. از انواع لینک‌های نوفالو می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • Rel=UGC
  • Rel=sponsored
  • Rel=noopener
  • Rel=noindex

تاثیر لینک نوفالو در سئو سایت

قبلا گوگل هیچ یک از لینک‌های نوفالو را به عنوان فاکتور و سیگنالی برای تاثیردهی در الگوریتم و سئو سایت مورد نظر به حساب نمی‌آورد. اما در حال حاضر این قانون تغییر کرده به طوری که تمام مشخصه‌های لینک‌ها (حتی نوفالو) به عنوان نشانه‌هایی هستند که برای مشخص می‌کنند این موتور جستجو چه لینک‌هایی را در نتایج تاثیر بدهد و چه لینک‌هایی را تاثیر ندهد. درنتیجه اگر قوانین را نقض نکرد و در منشاء لینک‌ها با گوگل روراست بود، می‌توان نتایج سودمندی را بدین واسطه برای سایت خود کسب کرد.

بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته، مشخص شده که لینک‌های نوفالویی که از وبسایت‌های قوی منشاء می‌گیرند، تاثیر بیشتری نسبت به لینک‌های فالوی وبسایت‌های ضعیف دارند. بنابراین نمی‌توان قاطعانه بیان کرد که لینک‌های نوفالو هیچ تاثیری برافزایش ترافیک، آگاهی بخشی برند و سئو سایت ندارند.

تفاوت لینک‌های Follow و NoFollow

تنها تفاوت این دو لینک‌ از نظر تکنیکال در شکل تگ آنها می‌باشد، که پیش‌تر نیز به نحوه‌ی هر کدام اشاره شد. از نظر گوگل اگر لینکی تگ فالو داشته باشد، بخشی از اعتبار صفحه‌ای دیگر را نیز دریافت می‌کند اما لینک نوفالو هیچ تاثیری از وبسایت مبدا دریافت نخواهد کرد. به همین جهت هنگام لینک سازی باید از لینک‌های فالو استفاده کنید تا برایتان موثرتر واقع شوند.

تشخیص لینک‌های فالو و نوفالو

برای تشخیص لینک‌های فالو و نوفالو دو روش وجود دارد:

  1. ابتدا روی لینک موردنظر کلیک راست کرده و از گزینه view page source نگاهی به تگ‌های HTML آن بیندازید. اگر در آن تگ نوفالو را دیدید یعنی لینک ایجاد شده از نوع نوفالو می‌باشد، در غیر اینصورت از نوع لینک فالو است.
  2. افزونه‌های مختلف و رایگانی هستند که به شما در تشخیص این لینک‌ها کمک می‌کنند. به عنوان مثال برای مرورگر فایرفاکس از SEO Quake و برای مرورگر کروم از Nofollow Simple می‌توانید استفاده کنید.

ارسال نظر