الگوریتم‌ های گوگل و تأثیر آن روی سئو

الگوریتم‌ های گوگل و تأثیر آن روی سئو

الگوریتم‌های گوگل و تأثیر آن روی سئو

برای موفقیت در کارهایتان، باید اخبار گوگل را دنبال کنید وآخرین الگوریتم‌های آن را بدانید. در این قسمت از مقاله آخرین الگوریتم‌های گوگل تا سال 2018 را برای شما معرفی می‌کنیم

الگوریتم تپه (Hilltop) گوگل

الگوریتم هیلتاپ یا همان تپه گوگل در سال 2003 معرفی شد. این الگوریتم با شناسایی و زیر نظر داشتن سایت‌های مرجع، فرصت خوبی را در اختیار سایت‌های کوچک قرار می‌دهد تا جایگاه خوبی را در نتایج گوگل کسب کنند. دایرکتوری‌هایی مانند یاهو و ویکی‌پدیا از این دسته وب‌سایت‌های مرجع می‌باشند.

الگوریتم پاندا (Panda) گوگل

گوگل در سال 2011 الگوریتم جدید را با عنوان پاندا معرفی کرد. این الگوریتم محتوای نامناسب و کپی شده از سایت‌های دیگر را شناسایی می‌کند و باعث جریمه شدن سایت‌ها می‌شود. درصورتی‌که شما با این الگوریتم جریمه‌شده‌اید، با به‌روزرسانی صفحات ضعیف و کپی شده سایتتان، شانس بازگشت دارید.

الگوریتم پنگوئن (Penguin) گوگل

بعد از انتشار الگوریتم پاندا، درست در سال بعدی یعنی سال 2012 گوگل الگوریتم جدیدی بانام پنگوئن معرفی و منتشر کرد. این الگوریتم وظیفه شناسایی لینک‌های اسپم را برعهده‌ دارد. با روی کار آمدن این الگوریتم بسیاری از سایت‌ها که از لینک‌های بی‌کیفیت و اسپم استفاده کرده بودند از نتایج گوگل حذف شدند. بااین‌وجود پیشنهاد می‌کنیم همیشه با سایت‌های معتبر و مرتبط با موضوع سایت خودتان، لینک سازی کنید. اما اگر مورد جریمه این الگوریتم قرارگرفته‌اید، با پاک کردن تمامی لینک‌های اسپم خود یک‌راه بازگشت دارید.

الگوریتم مرغ مگس‌خوار (Hummingbird) گوگل

در سال بعدی یعنی سال 2013 گوگل الگوریتم جدید تحت عنوان مرغ مگس‌خوار را به موتور جستجوگر خود اضافه کرد. با انتشار این الگوریتم، تحولات بزرگی روی نتایج گوگل به وجود آمد. درواقع الگوریتم مرغ مگس‌خوار گوگل بر روی نتایج جستجو شده کاربران تمرکز دارد و مرتبط‌ترین و دقیق‌ترین نتایج را به کاربران نمایش می‌دهد. ازاین‌رو به‌جای تمرکز کردن روی یک کلمه کلیدی خاص، باید واژه‌های هم‌معنی را نیز در نظر بگیریم.

با منتشر شدن الگوریتم مرغ مگس‌خوار، وب‌سایت‌های زیادی که از کلمه‌های کلیدی خاصی بیش‌ازحد استفاده کرده بودند، مورد جریمه قرار گرفتند. درواقع با انتشار این الگوریتم تحولی بزرگ در محتوای سایت‌ها به وجود آمد. الگوریتم مرغ مگس‌خوار به‌صورت مستقیم روی سایت شما تأثیری ندارد، تنها کافی است به نتایج و عبارت‌های جستجو شده توسط کاربران فکر کنید.

الگوریتم کبوتر (Pigeon) گوگل

الگوریتم جدید گوگل بانام کبوتر در سال 2014 معرفی و منتشر شد. این الگوریتم روی نتایج مرتبط با مکان (Location) تمرکز دارد. انتشار این الگوریتم باعث شد که کسب‌وکارهای محلی رونق یابد و بتوانند جز نتایج اولیه جستجو کاربران نزدیک به خودشان باشند. برای درک بهتر وظیفه الگوریتم کبوتر بهتر است مثالی بیان کنیم. همین‌الان در گوگل یک مکان را جستجو کنید، به‌عنوان‌مثال دندانپزشکی، با این کار گوگل نزدیک‌ترین مراکز دندانپزشکی به شمارا نمایش می‌دهد.

الگوریتم رنک برین (RankBrain) گوگل

الگوریتم بعدی گوگل با عنوان رنک برین در سال 2016 معرفی شد. این الگوریتم تقریباً مانند الگوریتم مرغ مگس‌خوار عمل می‌کند. تمرکز اصلی الگوریتم رنک برین بر روی پرش سایت، نرخ بازگشت صفحات، مدت‌زمان حضور کاربران در صفحات و… می‌باشد.

الگوریتم فرد (Fred) گوگل

نام الگوریتم بعدی گوگل که در سال 2017 معرفی شد، فِرِد است. این الگوریتم وظیفه بررسی تبلیغات و لینک‌های خارجی را بر عهده دارد. درواقع صفحاتی که محتوای بی‌کیفیت دارند و از لینک‌های خارجی زیادی استفاده کرده‌اند، مورد جریمه این الگوریتم قرار می گیرند.

انتشار این الگوریتم باعث افزایش نگرانی وب‌سایت‌های تبلیغاتی شد. اما باید گفت که شرط و اولویت اصلی این الگوریتم محتوا می‌باشد. درواقع اگر محتوای صفحه استاندارد و باکیفیت باشد، جای هیچ نگرانی نیست.

الگوریتم پارافریسینگ (Paraphrasing) گوگل

آخرین و جدیدترین الگوریتم گوگل، پارافریسینگ (Paraphrasing) می‌باشد که در سال 2018 منتشر شد. بااینکه زمانی زیادی از انتشار این الگوریتم نمی‌گذرد، اما تأثیرات آن همین‌الان هم قابل‌مشاهده است. درواقع این الگوریتم محتوای سایت‌های را خلاصه کرده و به‌عنوان پاسخ در سؤال و پرسش‌های کاربران به نمایش می‌گذارد

این محصول مورد پسند شما بود ؟
درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (3 رای)

پاسخی را بگذارید