پشتیبانی و دانلود

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

s f

اطلاعات تماس
ایران - چهارمحال و بختیاری
شهرکرد - خیابان اول
youremail@yourdomain.com
038312345678
ما را دنبال کنید
الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن

پیش از معرفی الگوریتم پنگوئن، یکی از فاکتورهای مهم و کلی برای افزایش رتبه سایت، دریافت تعداد زیاد بک لینک و استفاده زیاد از کلمه کلیدی بود. از نظر گوگل سایتی که از طرف سایت دیگر لینک دریافت کرده ارزشش از سایتی که هیچ لینکی دریافت نکرده بیشتر است. همچنین اگر هرچه بیشتر از یک کلمه کلیدی در صفحه سایت استفاده می‌شد، نشان دهنده‌ی آن بود که این صفحه مربوط به این کلمه کلیدی می‌باشد در نتیجه صفحه سایت در نتایج بالاتر نمایش داده می‌شد.

این شرایط باعث شد بسیاری از سئوکاران قوانین گوگل را دور بزنند؛ بدین شرح که سایت‌های اسپم برای دریافت بک لینک ایجاد شدند، و از یک کلمه کلیدی به صورت کرار در صفحه استفاده می‌شد تا حدی که خواندن محتوا عملاً غیر ممکن می‌شد.

الگوریتم پنگوئن در سال 2012 برای مقابله با سایت‌هایی که از طریق روش‌های اسپم مانند لینک سازی اسپم و پر کردن صفحه با کلمات کلیدی، در نتایج جستجو برای خود رتبه کسب کرده‌اند، معرفی شد. درواقع هدف اصلی این الگوریتم بررسی لینک سازی و مبارزه با لینک‌سازی اسپم یا روش‌های غیرطبیعیِ می‌باشد.

بروز رسانی‌های الگوریتم پنگوئن

در همان اوایل شروع به کار الگوریتم پنگوئن، این الگوریتم توانست به صورت مستقیم در 3 درصد از نتایج گوگل تاثیر بگذارد. تغییرات الگوریتم پنگوئن گوگل به صورت مرحله‌ایی صورت می‌گرفت و تاثیر آن در هر مرحله بیشتر از مرحله قبلی می‌شد.

در حال حاضر، همزمان با خزش ربات‌های گوگل در سایت‌ها، این الگوریتم به طور مداوم به روز رسانی می‌شود، به همین جهت این تغییرات جزئی دیگر اطلاع رسانی نمی‌شود. اما در این مدت زمانی که از معرفی الگوریتم پنگوئن می‌گذرد، یکسری از بروز رسانی‌های آن دچار تحول چشمگیرتری در نتایج جستجو داشته و گوگل نیز آن‌ها را به صورت رسمی معرفی کرده است. در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

 • 26 مارس 2012

در این بروز رسانی، اطلاعات الگوریتم پنگوئن آپدیت شده و تغییراتی در نسخه آن ایجاد شد. سایت‌هایی که با انتشار نسخه 1.1 به سرعت لینک‌های اسپم خود را حذف کرده بودند مورد بخشش واقع شدند اما سایت‌هایی که همچنان عبرت نگرفته بودند، به دام این الگوریتم افتادند.

 • 5 اکتبر 2012

تا قبل از این آپدیت، سایت‌هایی که به زبان انگلیسی بودند توسط الگوریتم پنگوئن بررسی می‌شدند اما پس از انتشار نسخه 1.2، نتایج جستجو در زبان‌های مختلف نیز تحت تاثیر قرار گرفت.

 • 22 مه 2013

این بروز رسانی حول تغییرات فنی در هسته اصلی الگوریتم پنگوئن صورت گرفت به طوری که 2.3 درصد نتایج رتبه بندی گوگل را تاثیر خود قرار گذاشت. تا پیش از انتشار نسخه 2.0، تنها صفحه اصلی و دسته بندی‌های مهم سایت‌ها مورد بررسی قرار می‌گرفتند، اما پس از آن تمام صفحات وب‌سایت‌ها برای پیدا کردن شواهد لینک‌سازی اسپم بررسی شدند.

 • 4 اکتبر 2013

برای تصحیح سریع نسخه پیشین، این آپدیت صورت گرفت و بر روی 1 درصد نتایج جستجو تاثیر گذاشت.

 • 17 اکتبر 2014

با اینکه از این بروز رسانی به عنوان تغییرات گسترده یاد می‌شود، اما در هسته الگوریتم پنگوئن تغییری صورت نگرفت. درواقع در نسخه 3.0 تنها بانک اطلاعاتی گوگل و الگوریتم پنگوئن تغییر کردند.

 • 23 سپتامبر 2016

نسخه 4.0 ،که آخرین نسخه الگوریتم پنگوئن می‌باشد، دوسال بعد از نسخه 3.0 معرفی شد. در این آپدیت، الگوریتم پنگوئن به هسته اصلی الگوریتم گوگل اضافه شد، اما نحوه‌ی کار او همچنان مانند پیشین است و تنها گاه گوگل به این الگوریتم تغییر کرد.

موارد مورد توجه الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن بیشتر تمرکز خود را روی بک لینک‌های سایت قرار می‌دهد، به همین جهت است که فرایند لینک سازی و بک لینک از اهمیت و حساسیت زیادی در سئو سایت برخوردار است و کوچکترین اشتباه در آن موجب جریمه شدن و حذف سایت از نتایج جستجو می‌شود. بکارگیری لینک سازی غیر طبیعی و استفاده بیش از حد کلمات کلیدی باعث جریمه شدن توسط این الگوریتم می‌شود.

۱- بک لینک

کیفیت بک لینک مهمترین فاکتوری است که توسط الگوریتم پنگوئن گوگل بررسی می‌شود. با اینکه لینک‌ها همچنان تاثیر زیادی در رتبه بندی سایت دارند اما دریافت بک لینک‌های زیاد و بی کیفیت موجب جریمه شدن سایت توسط این الگوریتم می‌شود.

۲- کلمات کلیدی

بررسی تکرار کلمات کلیدی از اهداف جانبی الگوریتم پنگوئن می‌باشد. امروزه تکرار بیش از اندازه کلمه کلیدی همانند گذشته روی سئو سایت شما تاثیر نمی‌گذارد بلکه یک روش اسپم و پرخطر نیز محسوب می‌شود. تلاش کنید تمام محتواهای وب‌سایتتان را برای کاربران بنویسید و اجازه دهید تکرار کلمات کلیدی طبیعی باشد.

۳- بهینه‌سازی بیش از حد

سایت‌هایی که تازه تاسیس شده‌اند لازم نیست برای سئو آن‌ها در همان مراحل ابتدایی از روش لینک سازی استفاده کرد، بلکه در آغاز باید بستر سایت را برای رسیدن به این پروسه آماده کرد؛ مانند تولید محتوا در سایت، ایجاد صفحه و … .

عوامل جریمه‌ی الگوریتم پنگوئن

بیشترین سایت‌هایی که توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شده‌اند، حداقل یکی از مشکلات زیر را در خود داشتند:

 • خرید انبوه لینک
 • تبادل لینک به تعداد بالا
 • دریافت تعداد زیادی بک‌لینک با یک یا چند کلمه‌ی تکراری
 • دریافت بک لینک از وب‌سایت‌های نامرتبط
 • دریافت بک‌لینک از وب‌سایت‌های اسپم و مزرعه لینک!
 • تکرار بیش از حد کلمات کلیدی در وب‌سایت

در هر بازه زمانی معینی، الگوریتم پنگوئن به بررسی و بازدید سایت‌ها می‌پردازد تا موارد مذکور در آن‌ها وجود نداشته باشد. در نتیجه می‌توان گفت که، وجود موارد بالا در سایت شما سبب پنالتی آن از نتایج جستجو گوگل خواهد شد.

علائم جریمه‌ی الگوریتم پنگوئن

شدت مجازاتی که توسط الگوریتم پنگوئن صورت می‌گیرد، بسیار متغیر است. به عنوان مثال ممکن است سایت شما در حد چند مرتبه کاهش رتبه داشته باشد یا اینکه صفحات سایت ایندکس نشوند. به طور معمول، پس از اینکه سایت‌ها توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شداند، یکی از موارد زیر را تجربه می‌کنند:

 • در سرچ کنسول در بخش manual action‌ اخطاری مبنی بر جریمه شدن نمایش داده می‌شود.
 • در چندین صفحه از وب‌سایت افت ناگهانی جایگاه را احساس می‌شود. مثلاً از جایگاه ۳ در نتایج گوگل به جایگاه ۱۵۰ می‌رسید.
 • آمار بازدید وب‌سایت با افت شدیدی همراه می‌شود.

ارسال نظر