مقالات قدیمی و تاثیر آن بر سئو سایت

ارائه مقالات تخصصی و تولید محتوای ارزشمند کلید گمشده بازاریابی آنلاین است که می تواند حجم زیادی از کاربران را به صفحه اصلی سایت و صفحات مورد نظر سوق دهد.

برخی از کسب و کارها از وبلاگ ها برای کسب درآمدهای تبلیغاتی خود استفاده می کردن اما متاسفانه در تولید محتوای این وبلاگ ها هیچ توجهی به کیفیت و جذابیت صورت نگرفته بود و نتایج مطلوبی را نیز بدست ناورده بودند. وبلاگ بسیاری از شرکت ها تنها نوشته ایی از متون بود که در تولید مقالات آن ها توجهی به اصول بازاریابی محتوایی صورت نمی گرفت.

امروزه شرایط این وبلاگ ها کمی بهتر از گذشته شده است و بیشتر کسب و کارها ارزش این فضا را بیش از پیش درک کرده اند. تنها نکته آزاردهنده این است که در برخی از وبسایت ها مقالات قدیمی و متعددی وجود دارد که به حال خود رها شده اند!!!

مقالات قدیمی باعث ایجاد چه مشکلاتی می شوند؟

اتوجه بیش از حد مدیران وبسایت ها به کمیت مقالات تولید شده باعث غفلت از کیفیت محتوای تولید شده می شود. اگر از جهت فنی به این ماجرا نگاه کنیم می بینیم که از بین رفتن مقالات قدیمی و بی ارزش می تواند باعث عملکرد بهتر ربات های گوگل (Crawl Budget) در صفحات وبسایت شود.

مدت زمانی که ربات های خزنده گوگل در وبسایت به بررسی مقالات تولید شده می پردازند، محدود است و این زمان نباید برای بررسی مقالات قدیمی و بی ارزش وبسایت شما صرف شود.

همچنین محتوای مقالات نشان دهنده برند هر فرد است. بهبود کیفیت مقالات باعث افزایش اعتبار و ارزش در ذهن مخاطبان می گردد. محتوای وبسایت بایستی برای مخاطبان، خلق ارزش کند و این امر جز با بهینه سازی و مراقبت مداوم از محتوای تولید شده میسر نیست.

ارزش گذاری مقالات قدیمی سایت

جمع آوری آمار و اطلاعات کافی از عملکرد مقالات قدیمی وبلاگ، اولین گامی است که باید در جهت بهبود سئو سایت براداشته شود.

با توجه به اینکه از چه سیستم مدیریت محتوایی (CMS) استفاده می کنید می توانید به بانک اطلاعاتی محتوای تولید شده دست یابید. همچنین می توانید URL مقالات را از طریق ابزارهای سرچ کنسول و گوگل آنالیز استخراج کنید.

پس از اینکه اطلاعات مورد نیاز را ببدست آوردید باید به بررسی و ارزیابی این مقالات بپردازید.پس از ارزیابی این مقالات باید در مورد نگهداری یا حذف آنها تصمیم بگیرید. 5 سوال مهم وجود دارد که هنگام ارزیابی مقالات باید به آنها جواب دهید:

محتوای مقاله برای کاربر مفید است؟

محتوای مفید به کاربر اطلاعات می دهد و او را سرگرم می کند. یک مقاله مفید باید به سوال کاربر پاسخ دهد، باعث حل مشکل کاربر شود یا برای او دارای جذابیت باشد. این محتوای مفید می تواند هر نوعی از محتوا که فکرش را میکنید باشد.

آیا محتوای مورد نظر ارزشمند است؟

صفحاتی که آمار بازدید بالایی از طریق موتورهای جستجو دارند، مقالاتی که منجر به خرید کاربر شده باشند و یا آن هایی که موفق به کسب بک لینک طبیعی برای وبسایت شده باشند، در دسته محتوای ارزشمند برای وبسایت قرار خواهند گرفت. 

محتوا به قدر کافی خوب است؟

ممکن است مقالاتی در وبلاگتان وجود داشته باشند که از نظر ارزش محتوایی دارای ارزش افزوده باشند، اما به خوبی تهیه نشده باشند و اصول تولید محتوا در آن ها رعایت نشده باشد. برای مثال مقالاتی که دارای اشکالات نگارشی فراوان هستند در این دسته قرار می گیرند.

مقاله مورد نظر با موضوع کسب و کار ارتباط دارد؟

محتوای مقالات مورد نظر باید با وبسایت و حوزه کاری شما مرتبط باشند؛ در غیر این صورت دلیلی برای نگهداری این مقالات وجود ندارد. حتی محتوایی که دارای ارزش افزوده است اگر با حوزه کاری شما در ارتباط نباشد، نگهداری آن درست نیست.

موضوع و یا متن محتوای شما تکراریست؟

در حین ارزشیابی ممکن است به مقالاتی برخورد کنید که از نظر موضوعی مشابه یکدیگر هستند یا کاملا کپی به نظر برسند. این مقالات ممکن است مشکلاتی نظیر Cannibalization و محتوای کپی شده را به وجود آورند.

با مقالات قدیمی که هنوز ارزشمند هستند چه باید کرد؟

پس از آنکه مقالات قدیمی ارزشمند را از مقالات بی ارزش جدا کردید، باید برای استفاده از ارزش این مقالات باید آن ها را بروزرسانی، افزایش اطلاعات درون آن ها و بهبود وضعیت نگارشی و ظاهری بپردازید.

بهبود کیفیت و ساختار محتوا

ابتدا بهتر است این مقالات را از نظر نگارشی اصلاح کنید. مقالات باید دارای فن بیان خوبی باشند و به ساده ترین شکل ممکن با کاربر ارتباط برقرار کنند.

سپس باید اصول سئو و تولید محتوا در مقاله رعایت شود. بررسی و قرار دادن لینک های داخلی مرتبط، متن جایگزین تصاویر و نشانه گذاری Schema از جمله موارد پر اهمیتی است که باید انجام شود.

در آخر باید به بهبود وضعیت ظاهری مقاله بپردازید. اضافه کردن تصاویر جذاب و ویدیو، یا استفاده از تکنیک های فونتی دیگر برای بهبود وضعیت ظاهری مقالات از مهمترین مواردی است که باید در مقالات قدیمی انجام شود.

بروزرسانی و اضافه کردن اطلاعات

برخی از مقالات پتانسیل زیادی برای بروزرسانی و کسب جایگاه دارند. یکی از روش های برگرداندن مقالات قدیمی به دور مقالات ارزشمند به روزکردن اطلاعات آن هاست. وبلاگ هایی که پست های قدیمی را به روزرسانی می کنند تا 74% شانس افزایش بازدیدکننده دارند.

اضافه کردن اطلاعات یکی دیگر از راه های غنی سازی مقالات قدیمی است. اطلاعات جدید به دست آمده، تغییر قوانین و یا اضافه شدن قوانین جدید، رویدادهای جدید و موارد مشابه از سوژه هایی هستند که می توانند به شما در اضافه کردن اطلاعات ارزشمند به مقالات قدیمی کمک نمایند.

باز نشر محتوا در شبکه های اجتماعی

اگر زمان و هزینه ای برای بهبود و تولید محتوا صرف کرده اید، بهتر است محتوای به روز شده را در شبکه های اجتماعی معرفی کرده و با تغییر تاریخ انتشار، در صدر مقالات یا حتی صفحه اصلی سایت به کاربران نمایش دهید.

پیگیری نتایج

هر زمان که حذف یا به روزرسانی مقالات قدیمی به پایان رسید، باید به پیگیری نتایج کار و تاثیر تغییراتی که انجام داده اید بپردازید.

بهبود رتبه در کلمات کلیدی هدف، افزایش نرخ CTR و افزایش زمان حضور کاربران در صفحه فاکتورهایی هستند که میتوانند مثبت یا منفی بودن تغییرات انجام شده را مشخص کنند.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
سئو با بهترین متد

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*